Windykacja Pabianice

Szukasz Windykacji w Pabianicach ?

Jest to przykre, jednak wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Co prawda zajmuje to trochę czasu, jednak możemy ściągnąć długi od kontrahenta na kilka różnych sposobów, polubownie lub np. przez sąd. Oczywiście, nie każdy kontrahent będzie chciał się porozumieć, co zmusi nas do podjęcia większych kroków. Dowiedz się, na czym polega windykacja należności.

Czym jest windykacja należności?

Windykacją nazywamy sposób mediacji między dłużnikiem a firmą bądź osobą prywatną, która udzieliła pożyczki. Podstawowymi filarami, na których bazuje windykacja należności, to dialog oraz negocjacje. Warto tutaj zaznaczyć, że windykator w przeciwieństwie do komornika chce doprowadzić do dobrowolnego podpisania ugody oraz dojścia do konsensusu, czyli porozumienia obu stron. Windykację możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza z nich to windykacja polubowna, podczas której wysyła się monity o dokonaniu szybkiej spłaty zadłużenia przez dłużnika. Gdy to nie pomoże, przekazuje się informację do Biura Informacji Gospodarczej. Drugim rodzajem windykacji jest windykacja sądowa, której dokładny opis znajduje się w dalszej części artykułu. Tego typu rozwiązanie stosuje się tylko w ostatecznym przypadku. Windykacją zajmuje się biuro rachunkowe lub specjalistyczna firma windykacyjna. Ludzie tam pracujący mają za zadanie kontaktować się oraz prowadzić negocjacje w Twoim imieniu.

Windykacja sądowa

Tak jak to było wcześniej w artykule zawarte, postępowanie sądowe jest ostatecznością na drodze negocjacji. Gdy wszystkie możliwe rozwiązania dotyczące ugody zawiodły, następuje proces sądowy, który jest często postrachem dla przedsiębiorców, którzy postrzegają sąd z wysokimi kosztami całego postępowania. Nic bardziej mylnego, całkowity koszt postępowania sądowego pokrywa dłużnik. Całe postępowanie polega natomiast na uzyskaniu sądowego wyroku bądź nakazu spłaty zadłużenia. Podjęte działania zarządzone przez prawomocny wyrok, mogą być podobne jak przy udziale komornika.

Jakie czynności może podjąć firma windykacyjna?

Od firmy windykacyjnej możesz oczekiwać:

 

  • wysłania dłużnikowi wezwania do zapłaty,
  • złożenia pozwu o zapłatę należytego długu,
  • utrzymywania kontaktu oraz prowadzenia negocjacji, dążących do spłaty zadłużenia.

Musimy jednak pamiętać, że windykator nie może działać tak jak komornik. Od działań komorniczych jest właśnie komornik. Tak więc windykator nie może nachodzić dłużnika w swoim domu czy stosować w jego stronę gróźb. Jeśli potrzebujemy zaczerpnąć dokładnej wiedzy z zakresu prawa, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji, warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej Szram, Stężycki, Tyczyńska – Tuzin z Pabianic, która zajmuje się prowadzeniem usług z zakresu prawa.