Jeśli otrzymałeś odmowę wypłaty odszkodowania lub uważasz, że przyznane odszkodowanie jest zaniżone, możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Warto przypomnieć, że ubezpieczyciel ma obowiązek spełnić świadczenie w terminie 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeśli w tym terminie wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości świadczenia okaże się niemożliwe, odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 14 dni od momentu, gdy wyjaśnienie tych okoliczności stało się możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w wyżej wymienionym terminie.
Jak złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Odwołanie można złożyć na kilka różnych sposobów:
- Ustnie: W oddziale ubezpieczyciela przed wyznaczonym pracownikiem lub telefonicznie.
- Elektronicznie: Poprzez specjalny formularz udostępniany przez ubezpieczyciela.
- Pisemnie: Wysyłając odwołanie na adres ubezpieczyciela. Warto skorzystać z listu poleconego lub doręczyć pismo osobiście za pokwitowaniem.
Co zawiera odwołanie?
- Numer sprawy.
- Zwięzły opis zdarzenia wywołującego szkodę.
- Uzasadnienie odwołania, najlepiej z powołaniem się na przepisy prawne, w tym Kodeksu Cywilnego.
- Załączniki, np. dodatkowa dokumentacja, ekspertyzy lub opinie rzeczoznawców.
- Własnoręczny podpis poszkodowanego.
Terminy rozpatrzenia odwołania
Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania, a w skomplikowanych sprawach 60 dni. Brak odpowiedzi w tym terminie jest uznawany za przyjęcie odwołania i zgodę na roszczenia poszkodowanego.
Co zrobić, gdy odwołanie zostanie odrzucone?
Jeśli ubezpieczyciel nie uwzględni odwołania, pozostaje droga sądowa. Należy złożyć pozew o zapłatę odszkodowania do właściwego sądu, którym zazwyczaj jest sąd miejsca siedziby ubezpieczyciela. Wartość dochodzonego odszkodowania decyduje o właściwości sądu:
- Sąd rejonowy, gdy kwota nie przekracza 75 000 zł.
- Sąd okręgowy, gdy kwota przekracza 75 000 zł.
Przedawnienie roszczeń
Zgodnie z art. 819 KC, roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
Pomoc prawna w Pabianicach
Jeśli potrzebujesz pomocy przy odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką w Pabianicach. Specjalizujemy się w odszkodowaniach na terenie Pabianic i okolic. Nasi adwokaci w Pabianicach pomogą Ci skutecznie walczyć o należne odszkodowanie.