Kiedy zastanawiamy się nad tym, kto może dziedziczyć, warto wiedzieć, że dziedzicami mogą być osoby fizyczne, fundacje (w tym utworzone w testamencie), a nawet dziecko poczęte.
Kto nie może dziedziczyć?
- Osoby, które w momencie otwarcia spadku nie żyją, nie mogą być spadkobiercami.
- Dziecko poczęte musi urodzić się żywe, aby mogło być spadkobiercą.
- Fundacja utworzona w testamencie musi zostać zarejestrowana w ciągu 2 lat od śmierci spadkodawcy, aby mogła być spadkobiercą.
Kiedy dochodzi do dziedziczenia ustawowego?
Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku ma miejsce wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu lub gdy żadna z osób powołanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 2 KC).
Najprościej mówiąc, gdy nie ma testamentu, dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Dziedziczenie ustawowe jest regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego, które określają, kto, w jakiej części oraz w jakiej kolejności dziedziczy po zmarłym.
Spadkobiercy ustawowi według Kodeksu cywilnego
Kodeks cywilny zalicza do spadkobierców ustawowych:
- Małżonka
- Zstępnych (dzieci, wnuki)
- Rodziców
- Rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy
- Dziadków
- Pasierbów
- Gminę
- Skarb Państwa
Dlaczego warto skonsultować się z adwokatem?
Jeśli potrzebujesz pomocy z zakresu prawa spadkowego, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką w Pabianicach. Specjalizujemy się w odszkodowaniach i sprawach spadkowych na terenie Pabianic i okolic. Nasi adwokaci z Pabianic chętnie pomogą w każdej sprawie związanej z dziedziczeniem, testamentem i innymi aspektami prawa spadkowego.