Dziedziczenie testamentowe – Kiedy i jak sporządzić testament?

W sytuacji, gdy dana osoba chce rozporządzić swoim majątkiem w razie swojej śmierci, może to zrobić w formie testamentu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

Formy testamentu

Testament może mieć zwykłą formę pisemną, sporządzoną w ten sposób, że spadkodawca napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Alternatywnie, testament może przyjąć formę aktu notarialnego. Warto pamiętać, że nie można spisywać wspólnych testamentów – testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Testament może być również urzędowy, a przepisy przewidują także szczególne formy, jak testament podróżny czy wojskowy.

Dziedziczenie testamentowe a ustawowe

Dziedziczenie testamentowe wyłącza dziedziczenie przez spadkobierców ustawowych. Spadkobierca za pomocą testamentu wskazuje wyraźnie osoby, które powołuje do spadku po sobie (art. 941 KC). Testament daje spadkodawcy pełną swobodę w wyborze osób dziedziczących oraz w rozdzieleniu majątku.

Kto może być spadkobiercą?

Spadkodawca może powołać jedną lub więcej osób do całego lub do części spadku wyrażonej ułamkowo. Jeśli nie wskaże udziałów, przyjmuje się, że udziały są równe. Powstaje między spadkobiercami współwłasność ułamkowa całego majątku zmarłego.

Spadkodawca może jednak zdecydować, że pewne składniki spadku przekaże konkretnym osobom jako zapisobiercom. Spadkobierca obciążony zapisem jest zobowiązany do przeniesienia własności określonej rzeczy na zapisobiercę po ogłoszeniu testamentu.

Polecenia testamentowe i wydziedziczenie

W testamencie spadkodawca może również nałożyć na spadkobiercę lub zapisobiercę obowiązek określonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Polecenie testamentowe może dotyczyć np. przeprowadzenia pochówku zgodnie z wolą zmarłego.

Spadkodawca może także wydziedziczyć daną osobę, czyli pozbawić ją zachowku, co nie jest możliwe w przypadku dziedziczenia ustawowego.

Testament a dziedziczenie ustawowe

W przypadku istnienia ważnego i skutecznego testamentu, wola testatora ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Testament pozwala spadkodawcy szczegółowo określić, jak chce rozporządzić swoim majątkiem, co jest istotną różnicą w porównaniu do ogólnych reguł kodeksu cywilnego.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli potrzebujesz pomocy z zakresu prawa spadkowego, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką w Pabianicach. Specjalizujemy się w sprawach spadkowych i odszkodowaniach na terenie Pabianic i okolic. Nasi adwokaci z Pabianic chętnie pomogą w każdej sprawie związanej z dziedziczeniem i testamentem.