Prawo do odszkodowania za opóźniony lot – jakie masz prawa?

Opóźnione loty to niestety częstość w dzisiejszym świecie podróżowania. Czy wiesz jednak, że w określonych sytuacjach masz prawo do odszkodowania? Oto, co musisz wiedzieć, aby skutecznie ubiegać się o rekompensatę, gdy Twoje plany zostaną pokrzyżowane przez nieplanowane opóźnienia.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie? Jeśli Twój lot:

  • startował lub miał przylot do państwa w Unii Europejskiej,
  • był obsługiwany przez linię lotniczą zarejestrowaną w UE,

możesz mieć prawo do odszkodowania. Dotyczy to sytuacji, gdy opóźnienie wynosi co najmniej 3 godziny, a przyczyny opóźnienia nie były wynikiem nadzwyczajnych okoliczności, takich jak ekstremalne warunki pogodowe czy strajki.

Jakie rekompensaty możesz oczekiwać? Twoje prawa w przypadku opóźnień lotów są szerokie i zależą od czasu trwania opóźnienia oraz długości trasy:

  1. Prawo do opieki – już przy opóźnieniu wynoszącym 2 godziny linie lotnicze mają obowiązek zapewnić Ci odpowiednie warunki oczekiwania, takie jak napoje, posiłki, a nawet zakwaterowanie i transport, jeśli wymaga tego sytuacja.
  2. Zwrot kosztów lub zmiana trasy – gdy opóźnienie przekracza 5 godzin, możesz zażądać pełnego zwrotu kosztów biletu za część lub całość podróży, która nie została odbyta. Alternatywnie, możesz wybrać zmianę trasy do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie.
  3. Odszkodowanie finansowe – jeśli opóźnienie trwa 3 godziny lub więcej, przysługuje Ci odszkodowanie w wysokości od 250 euro do 600 euro, w zależności od długości trasy.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Kluczowe jest, aby zgromadzić wszystkie dokumenty podróży oraz dowody na opóźnienie, takie jak karty pokładowe czy potwierdzenia od linii lotniczych. Warto też znać przyczyny opóźnienia, ponieważ mogą one wpłynąć na Twoje prawo do rekompensaty.

W naszej Kancelarii Adwokackiej w Pabianicach oferujemy pomoc w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione loty. Rozumiemy, jak frustrujące mogą być nieprzewidziane zmiany w planach podróży, dlatego zapewniamy profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie procesu. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu rekompensaty lub masz pytania dotyczące swoich praw, skontaktuj się z nami. Pomagamy podróżnym z Pabianic i okolic, by skutecznie dochodzili swoich praw w przypadku problemów z lotami.