Jak uzyskać odszkodowanie w Pabianicach za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?

Zima to utrudnienia dla wszystkich, którzy wychodzą z domu – a więc większości z nas. Niezależnie od tego, czy zamierzamy dotrzeć z punktu A do punktu B autem czy też na pieszo, napotkamy pewne problemy. I choć sezon mrozów jeszcze przed nami, a zimy wydają się coraz krótsze, wkrótce zmuszeni będziemy poruszać się pieszo po niebezpiecznej nawierzchni. Nieodśnieżone chodniki to duży problem i jeśli ulegniemy wypadkowi na przykład na skutek poślizgnięcia, mamy prawo do odszkodowania.

Do kogo należy obowiązek odśnieżania chodnika przed posesją?

Niemal każdy z nas zna hasło „zima zaskoczyła drogowców”. Oznacza ono ni mniej, ni więcej to, że opady śniegu spowodowały problemy wymagające natychmiastowego rozwiązania, do czego brakuje ludzi. I chociaż fachowcy dwoją się i troją, by uczynić drogi przejezdnymi, ich praca często pomija chodniki w miastach.

Często zdarza się, że są one nie tyle nieodśnieżone, ile nawet pokryte jeszcze większą warstwą śniegu – tą zepchniętą z drogi. Na zaśnieżonym, lub, co gorsza, oblodzonym chodniku, nietrudno o wypadek. Kto jednak za niego odpowiada i, co ważniejsze, od kogo powinniśmy wymagać odszkodowania za wypadek na chodniku?

Musimy wiedzieć, że za stan chodnika zimą, odśnieżenie go i utrzymanie w stanie zapewniającym bezpieczeństwo to obowiązki należące wyłącznie do właściciela lub zarządcy nieruchomości, do której chodnik przylega. To z nim będziemy rozmawiać, jeśli przydarzy się nam wypadek na skutek poślizgnięciaOznacza to także, że jeśli budynek jest wydzierżawiony, za bezpieczeństwo na przylegającym do niego chodniku odpowiada dzierżawca.

Ustawa reguluje nie tylko kwestie związane ze śniegiem, lecz także obowiązek usunięcia błota i innych zanieczyszczeń, które leżą wzdłuż nieruchomości.

Co robić po wypadku na chodniku?

Wypadki na chodniku mogą być lekkie lub bardzo poważne. Znamy przecież sytuacje, w których poszkodowana osoba złamała nogę lub zrobiła sobie coś gorszego – na przykład uderzyła w głowę na skutek upadku. Żadnego z wypadków tego typu nie możemy ignorować, ponieważ problemy zdrowotne mogą pojawić się nawet po pewnym czasie.

W uzyskaniu należytego odszkodowania z tytułu niedopełnienia swoich obowiązków przez właściciela lub nadzorcę budynku może pomóc kancelarię, taka jak ta prowadzona przez adwokat Marię Szram z Pabianic. Wymaga to bowiem skierowania odpowiedniego pozwu do sądu, co nie jest łatwym zadaniem – szczególnie, jeśli zamierzamy wygrać sprawę. Odpowiednie sformułowanie pisma to połowa sukcesu i nie powinniśmy stronić od pomocy, szczególnie, jeśli możemy uzyskać ją u profesjonalisty.