Prawo Spadkowe Pabianice

Szukasz prawa spadkowego w Pabianicach ?

Po tym, jak śmierć dotknie jednego z naszych bliskich, najczęściej trudno jest nam się zebrać do załatwiania formalności. I chociaż na co dzień wolelibyśmy nie myśleć o przykrych sprawach, pozyskanie wiedzy na temat testamentów, darowizn oraz wydziedziczenia czy umów o zrzeczenie się spadku z pewnością się nam przyda. Dzięki niej poradzimy sobie lepiej ze smutną i trudną sytuacją, jaką jest odejście członka rodziny. Pozwoli to także uniknąć dodatkowych kosztów.

Istotna kwestia czasu

Na początek warto wiedzieć, że żaden poradnik nie zastąpi profesjonalnej pomocy prawnej świadczonej np. przez kancelarię prawną. Poniższe informacje mogą przybliżyć zagadnienie prawa spadkowego, ale w związku z tym, że przepisy ulegają ciągłym zmianom, dobrze jest je zaktualizować u fachowca. Poza tym tylko rozmowa w cztery oczy pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości związane z prawem spadkowym. Z pewnością jednak istotna będzie kwestia czasu – majątkowe obowiązki oraz prawa zmarłego przechodzą na spadkobierców zaraz po jego śmierci, po czym uzyskują oni określony prawnie termin na ustosunkowanie się do nich.

Kolejność dziedziczenia

Pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe – ale tylko wówczas, gdy testament istnieje, został opatrzony datą i podpisem, a najlepiej również poświadczony notarialnie. W innym przypadku dziedziczymy ustawowo. W pierwszej kolejności spadek obejmie współmałżonek oraz dzieci zmarłej osoby. Jeśli w momencie otwarcia sprawy nie żyje małżonek spadkodawcy, cały majątek dziedziczą po równo jego dzieci. W przypadku, gdy nie żyją dzieci, dziedziczenie obejmuje wnuki i prawnuki. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, spadek trafia w połowie do małżonka i w połowie do jego rodziców – po jednej czwartej. Jeśli zmarły nie miał małżonka, majątek przejmują jego rodzice. A gdy nie miał rodziny, spadek przechodzi w ręce Skarbu Państwa lub gminy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

W jaki sposób spisać testament?

Często poruszanym w kancelariach adwokackich tematem jest ten związany z testamentem. Najczęściej w ogóle go nie ma, a czasem bywa tak, że został on spisany bez udziału notariusza, co zwiększa szanse na jego podważenie. Najczęściej pojawiającymi się zarzutami są niepoczytalność oraz pisanie pod przymusem. Niektórych z nas odstraszają koszty związane ze skorzystaniem z usług urzędnika, inni nie widzą potrzeby uregulowania tej sprawy, gdy nie stoją w obliczu śmierci. Warto wiedzieć, że testament można sporządzić nawet ustnie, jeśli nie ma możliwości odręcznego jego wykonania. W takim przypadku potrzebujemy jednak co najmniej trzech świadków.